Łebsajt.pl Pozycjonowanie, strony internetowe, sklepy internetowe

KONTAKT: 661 161 270 53 03 03 054 kontakt@lebsajt.pl

Aktualności

Strona responsywna (RWD) – czy warto taką posiadać?

strona internetowa RWD

RWD (responsive web design) to w skrócie technologia tworzenia stron internetowych, które dopasowują swój wygląd (a w zasadzie swoją szerokość) do rozmiarów ekranu / wyświetlacza urządzenia, na którym są oglądane. W tym artykule odpowiemy na pytanie czy warto taką technologię na swojej stronie internetowej posiadać.

Właściwie po co nam RWD?

Strony responsywne są szczególnie istotne jeśli internauta przegląda sieć na urządzeniu o stosunkowo niedużym wyświetlaczu (np na tablecie czy smartfonie). Niewielka przekątna ekranu sprawia, że strony, które nie są dostosowane do jego rozmiarów stają się nieczytelne (np z powodu zbyt małej czcionki), a poruszanie się po nich nie należy do najprzyjemniejszych (np z powodu zbyt małych buttonów).

Dla kogo wdrożenie tej technologii jest istotne?

No tak… ale strony internetowe przeglądamy głównie na komputerach stacjonarnych czy też laptopach, a one mają dość duże matryce czy monitory. Jednak to się zmienia! Z analiz ruchu na stronach internetowych jednoznacznie wynika, że co raz częściej siedzimy w internecie korzystając z urządzeń mobilnych. Wielkość ruchu z takich właśnie urządzeń ma tendencję wzrostową, a w niektórych branżach wynosi on już około 30% (czyli niemal 1/3 wszystkich odwiedzających konkretną stronę www). Dlatego jeśli nie dostosujesz swojej strony do wyświetlania na urządzeniach mobilnych możesz wiele stracić (jeśli strona będzie nieczytelna czy nieprzyjazna do przeglądania to internauta szybko ją opuści).

Dostosowanie swojej strony do oglądania na wszelkich urządzeniach: od 27 calowego monitora, a nawet 47 calowego telewizora, bo przecież też w telewizorach możemy już mieć dostęp do sieci aż po niewielkie smartfony jest już w zasadzie koniecznością. Niezależnie w jakiej branży funkcjonujesz – Twoi klienci będą oglądać Twoją stronę na różnych urządzeniach i jeśli nie chcesz ich zniechęcić powinieneś umożliwić im łatwy dostęp do swojej oferty.

Jak to wygląda w praktyce?

Są branże, w których przedsiębiorcy już odczuwają znaczące korzyści z posiadania strony mobilnej. Dobrym przykładem jest branża gastronomiczna (a szczególnie ta jej część dla której głównym targetem są nastolatkowie). To właśnie młodzież przesiaduje w internecie na swoich smartfonach, które stały się już nieodzownym atrybutem młodego człowieka. Dzięki stronom przyjaznym dla smartfonów mogą oni w łatwy sposób przeglądać nowości w  ofercie ulubionego baru czy kawiarni, a dzięki mobilnym aplikacjom mogą skorzystać z kuponów rabatowych popularnej sieci fastfood.

Kolejną jest branża turystyczna. Tutaj bardzo często dochodzi do sytuacji gdy turyści – potencjalni klienci szukają noclegu będąc już na miejscu w kurorcie. Oczywiście robią to poprzez swój smartfon lub tablet. Właściciel hotelu, pensjonatu czy ośrodka wypoczynkowego, który ma stronę internetową przyjazną urządzeniom mobilnym ma dużo większe szanse na to, że turysta zadzwoni, czy też skorzysta z formularza rezerwacyjnego poprzez stronę www.

Jako przykład strony wykonanej w technologii RWD prezentujemy wykonaną przez nas stronę internetową Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze w Sarbinowie nad morzem (ośrodek wynajmuje domki letniskowe). Adres tej strony: www.zacisze-sarbinowo.pl. Każdy potencjalny gość ośrodka łatwo odnajdzie na stronie internetowej dane kontaktowe, adresowe, a także bez problemu złoży zapytanie rezerwacyjne (poprzez specjalny formularz) korzystając ze swojego telefonu.

strona mobilna

strona RWD

strona-rwd2

Formularz rezerwacyjny wykonany został w ten sposób, że wszelkie buttony – przyciski są duże i łatwo w nie kliknąć palcem kiedy oglądamy stronę na telefonie.

strona internetowa responsywna

strona RWD na tablecie

Strona jest czytelna na urządzeniach o niewielkim wyświetlaczu, ale też bardzo efektownie prezentuje się na monitorze o szerokiej przekątnej.

strony RWD

Google promuje strony mobilne

Jeżeli internauta wyszukuje informacji / firmy lub czegokolwiek innego używając urządzenia przenośnego jak tablet czy smartfon to wyszukiwarka Google na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania pokazuje strony internetowe dostosowane do tych urządzeń. Dodatkowo na liście wyników wyszukiwania te strony oznaczone są tekstem: Na komórki. Dzięki temu internauta wie, że jeśli wybierze właśnie tę stronę to nie powinien mieć problemu z jej odczytaniem.

Poniżej prezentujemy inną stronę, którą wykonaliśmy (Domek letniskowy Parkowa 13 w Darłówku www.parkowa13.pl), która to właśnie na liście wyników wyszukiwania podczas korzystania ze smartfona posiada adnotację „na komórki”.

wyniki wyszukiwania na mobilnych urządzeniach

Technologia RWD staje się standardem i jeśli nie wdrożymy jej na własnej stronie internetowej to z pewnością zostaniemy w tyle. Rozwijająca się technologia i fakt, że urządzenia przenośne stały się już bardzo powszechne sprawiły, że strony nieresponsywne stają się wręcz uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *